Wymiary wc dla niepełnosprawnych

Projektując lub przebudowując a także urządzając wc dla niepełnosprawnych ważnym elementem są wymiary. Poszczególne elementy takie jak drzwi, powierzchnia użytkowa oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia sprawiają, że pomieszczenie to staje się użyteczne. Pierwszym elementem, który nieodpowiednio dobrany może sprawić, że wc dla niepełnosprawnych będzie niefunkcjonalne są drzwi a konkretnie ich wymiary.Szerokość takich drzwi powinna mieć, co najmniej…

Szerokość takich drzwi powinna mieć, co najmniej 90 cm szerokości tak, aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła swobodnie przez nie przejechać. Należy tutaj pamiętać także, że powinny być one pozbawione progów a także tradycyjnych klamek najlepiej sprawdza się tutaj uchwyty montowane na wysokości ok. 80 cm. Kolejny element to wymiary powierzchni takiego wc dla niepełnosprawnych. Pomieszczenie to powinno być na tyle duże, aby umożliwić swobodne manewrowanie wózkiem oraz korzystanie z rozmieszczonych elementów wyposażenia takich jak miska ustępowa czy umywalka, minimalne pole manewrowania ma wymiary ok. 150 cm na 150 cm. Kolejne wymiary to wysokość zamontowanych elementów wyposażenia, umywalka powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby umożliwiła swobodne wsunięcie się pod nią osoby na wózku.

Lustro powinno być na wysokości umożliwiającej przejrzenie…

Lustro powinno być na wysokości umożliwiającej przejrzenie się zarówno osobie siedzącej jak i stojącej. Uchwyty pomagające przemieszczaniu się i korzystaniu z poszczególnego wyposażenia podobnie jak klamki powinny być montowane na wysokości ok 80 cm. Natomiast miska ustępowa powinna być montowana na wysokości 45-50 cm.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *